Usuwanie plam z jagód

Usuwanie plam z jagód

20 czerwca, 2018 Posted by Poradnik Pralniczy 0 thoughts on “Usuwanie plam z jagód”

Jagody to pyszne owoce, które chętnie jemy. Wiele osób skusi się również na wspaniałe jagodzianki pełne smacznego nadzienia. Problem pojawia się, gdy pyszne nadzienie ląduje na naszym ubraniu, plamy z jagód są trudne do wywabienia. Pewnie nie raz wiele osób miało z nimi spory problem. Możemy oczywiście oddać ubranie do specjalistycznej pralni chemicznej, jednak warto również poznać domowe sposoby na pozbycie się tych uciążliwych zabrudzeń.

Oto kilka z nich:

  1. Roztwór octu może być pomocny w wywabieniu plam z jagód. Jeśli zabrudzenie jest świeże przygotowujemy mieszaninę 1szklanka octu na 2 szklanki wody, jeśli zaschnięte 1:1. Zostawiamy w nim ubranie namoczone na co najmniej 1-2 godziny.
  2. Roztwór kwasku cytrynowego: w misce umieszczamy letnią wodę i dosypujemy duże opakowanie kwasku cytrynowego. Wkładamy ubranie i moczymy co najmniej godzinę, jeśli widać zabrudzenie zostawiamy nawet na 6 h lub całą noc. Na koniec pierzemy w pralce.
  3. Sok z cytryny sprawdzi się przy niewielkich i pojedynczych plamkach. Wyciskamy sok na patyczek kosmetyczny i tamponujemy z jednej i drugiej strony tkaniny aż do całkowitego usunięcia.
  4. Plamy z jagód najłatwiej usunąć gdy są świeże, dlatego gdy takową zauważymy natychmiast zapierzmy ubranie.
  5. Gdy zabrudzeniu uległo ubranie z lnu należy namoczyć je na godzinę w kwaśnym mleku, a na koniec wyprać w pralce.
  6. Wełnę uratujemy poprzez pocieranie zabrudzenia sokiem z cytryny.
  7. Jedwab ratujemy wacikiem nasączonym spirytusem a na koniec płuczemy ciepłą wodą.
  8. Polewamy zabrudzenie mlekiem. Przygotowujemy mieszankę : 2 łyżki boraksu, 1 łyżka amoniaku i pół szklanki wody przemywamy tym plamę i na koniec spłukujemy wodą wymieszaną z mydłem oraz samą czystą wodą.

Jeśli jagody zaplamiły twoje ulubione ubranie nie ryzykuj tylko oddaj je do profesjonalnej pralni chemicznej zaufaj specjalistom, aby dłużej cieszyć się odzieżą.