Krwotok z nosa, skaleczenie czy przewrócenie się na ulicy skutkują pojawieniem się na naszej garderobie trudnych do wywabienia plam z krwi. Zabrudzenie nią spowodowane nie musi skończyć się wyrzuceniem ubrania. Jeśli zastosujemy odpowiednie metody lub oddamy odzież do profesjonalnej pralni chemicznej to z pewnością będziemy się jeszcze długo cieszyć nosząc dany element garderoby.
Znane metody domowego usuwania plam z krwi maja najczęściej zastosowanie w przypadku popularnych, codziennych tkanin jak np. bawełna czy poliester. Jeśli zabrudzimy jedwab, zamsz czy inny rodzaj materiału sprawdźmy co zawiera metka konserwacyjna, gdyż może okazać się, że niezbędne będzie pranie chemiczne. Nie warto również ryzykować zniszczenia tkaniny w czasie domowych działań.
Jeśli jakaś cześć naszej garderoby zabrudzi się krwią istotne jest szybkie działanie. Świeżą plamę z krwi zdecydowanie łatwiej usunąć niż taką zaschniętą.
- Moczymy tkaninę w zimnej wodzie, nie pozwólmy jej zaschnąć. Ciepła woda może spowodować utrwalenie plamy i utrudnić późniejsze usunięcie.
- Mydło lub płyn do mycia naczyń- jeden z tych dwóch środków będzie wystarczającym detergentem. Nanosimy go na plamę i zapieramy. Różnica będzie widoczna. W niektórych przypadkach konieczne jest kilkakrotne powtórzenie tej czynności.
- Gdy plama stanie się jasna i ledwie widoczna możemy wyprać ubranie zgodnie ze wskazaniami z metki. Jeśli nie zabrania tego instrukcja możemy dodać do prania środek odplamiający.
- Jeśli usuwamy plamy z krwi rezygnujemy z prania w wysokiej temperaturze, z suszarki bębnowej oraz żelazka (jeśli plama nie zeszła całkowicie). We krwi występuje białko, które za sprawą wysokich temperatur wnika głęboko we włókna tkaniny, wówczas plama staje się bardzo trudna do usunięcia.
Pamiętaj aby działać szybko, świeżą plamę łatwiej usuniesz!
Jeśli plama pojawiła się na delikatnej tkaninie i nie chcesz ryzykować oddaj odzież do specjalistycznej pralni chemicznej!