Usuwanie plam z jagód

Usuwanie plam z jagód

Czerwiec 20th, 2018 Posted by Poradnik Pralniczy 0 thoughts on “Usuwanie plam z jagód”

Jagody to pyszne owoce, które chętnie jemy. Wiele osób skusi się również na wspaniałe jagodzianki pełne smacznego nadzienia. Problem pojawia się, gdy pyszne nadzienie ląduje na naszym ubraniu, plamy z jagód są trudne do wywabienia. Pewnie nie raz wiele osób miało z nimi spory problem. Możemy oczywiście oddać ubranie do specjalistycznej pralni chemicznej, jednak warto również poznać domowe sposoby na pozbycie się tych uciążliwych zabrudzeń.

Oto kilka z nich:

  1. Roztwór octu może być pomocny w wywabieniu plam z jagód. Jeśli zabrudzenie jest świeże przygotowujemy mieszaninę 1szklanka octu na 2 szklanki wody, jeśli zaschnięte 1:1. Zostawiamy w nim ubranie namoczone na co najmniej 1-2 godziny.
  2. Roztwór kwasku cytrynowego: w misce umieszczamy letnią wodę i dosypujemy duże opakowanie kwasku cytrynowego. Wkładamy ubranie i moczymy co najmniej godzinę, jeśli widać zabrudzenie zostawiamy nawet na 6 h lub całą noc. Na koniec pierzemy w pralce.
  3. Sok z cytryny sprawdzi się przy niewielkich i pojedynczych plamkach. Wyciskamy sok na patyczek kosmetyczny i tamponujemy z jednej i drugiej strony tkaniny aż do całkowitego usunięcia.
  4. Plamy z jagód najłatwiej usunąć gdy są świeże, dlatego gdy takową zauważymy natychmiast zapierzmy ubranie.
  5. Gdy zabrudzeniu uległo ubranie z lnu należy namoczyć je na godzinę w kwaśnym mleku, a na koniec wyprać w pralce.
  6. Wełnę uratujemy poprzez pocieranie zabrudzenia sokiem z cytryny.
  7. Jedwab ratujemy wacikiem nasączonym spirytusem a na koniec płuczemy ciepłą wodą.
  8. Polewamy zabrudzenie mlekiem. Przygotowujemy mieszankę : 2 łyżki boraksu, 1 łyżka amoniaku i pół szklanki wody przemywamy tym plamę i na koniec spłukujemy wodą wymieszaną z mydłem oraz samą czystą wodą.

Jeśli jagody zaplamiły twoje ulubione ubranie nie ryzykuj tylko oddaj je do profesjonalnej pralni chemicznej zaufaj specjalistom, aby dłużej cieszyć się odzieżą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *